Annual Calendar
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( Ministry Of Education ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय, अलवर

Jawahar Navodaya Vidyalaya, Alwar

Calendar of the Year

Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-01-2020 Wednesday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
2 02-01-2020 Thursday Special Classes for Board Classes (Guru Gobind Sing Jayanti All concerning Teachers, 
3 03-01-2020 Friday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
4 04-01-2020 Saturday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
5 05-01-2020 Sunday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
6 06-01-2020 Monday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
7 07-01-2020 Tuesday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
8 08-01-2020 Wednesday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
9 09-01-2020 Thursday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
10 10-01-2020 Friday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
11 11-01-2020 Saturday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
12 12-01-2020 Sunday Special Classes for Board Classes, (Swami Vivekanand Jayanti All concerning Teachers, 
13 13-01-2020 Monday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
14 14-01-2020 Tuesday Reporting of Students after Break  All HM/AHM`s
15 15-01-2020 Wednesday Distribution of Daily use and other items Storekeeper
16 16-01-2020 Thursday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
17 17-01-2020 Friday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
18 18-01-2020 Saturday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
19 19-01-2020 Sunday Painting Competition, Preparation of republic Day Mr.Shambhudayal, PET's, Mr.Mahaveer Singh
20 20-01-2020 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
21 21-01-2020 Tuesday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
22 22-01-2020 Wednesday Rajbhasha Committee Meeting, Preparation of republic Day Rajbhasha Committee, PET's, Mr.Mahaveer Singh
23 23-01-2020 Thursday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
24 24-01-2020 Friday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
25 25-01-2020 Saturday Preparation of republic Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
26 26-01-2020 Sunday Republic Day Celebration Principal and all Staff
27 27-01-2020 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
28 28-01-2020 Tuesday Interhouse Kabaddi Competition PET's
29 29-01-2020 Wednesday Interhouse Kabaddi Competition PET's
30 30-01-2020 Thursday Interhouse Kabaddi Competition (Vasant Panchami) PET's, Mr.Suresh Panwar
31 31-01-2020 Friday Interhouse Kabaddi Competition PET's
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-02-2020 Saturday Interhouse Basketball Competition PET's
2 02-02-2020 Sunday Poster Competition, Interhouse Basketball Competition Mr.Shambhudayal, PET's
3 03-02-2020 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
4 04-02-2020 Tuesday Interhouse Athletics Competition PET's
5 05-02-2020 Wednesday Interhouse Athletics Competition PET's
6 06-02-2020 Thursday Interhouse Kho-Kho Competition PET's
7 07-02-2020 Friday Interhouse Kho-Kho Competition PET's
8 08-02-2020 Saturday Interhouse Kho-Kho Competition PET's
9 09-02-2020 Sunday Scout and Guide Activities Shambhudayal, Ms.Jaya
10 10-02-2020 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
11 11-02-2020 Tuesday Mass P.T. Display Programme Ms.Jaya
12 12-02-2020 Wednesday Mass P.T. Display Programme Ms.Jaya
13 13-02-2020 Thursday Mass P.T. Display Programme Ms.Jaya
14 14-02-2020 Friday Mass P.T. Display Programme Ms.Jaya
15 15-02-2020 Saturday Mass P.T. Display Programme Ms.Jaya
16 16-02-2020 Sunday Revision Exam For 11th Class, Scout and Guide Activities Exam Deptt. Shambhudayal, Ms.Jaya
17 17-02-2020 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
18 18-02-2020 Tuesday Revision Exam For 11th Class Exam Deptt.
19 19-02-2020 Wednesday Revision Exam For 11th Class Exam Deptt.
20 20-02-2020 Thursday Revision Exam For 11th Class Exam Deptt.
21 21-02-2020 Friday Revision Exam For 11th Class, Maha Shivratri Exam Deptt., CCA Dept.
22 22-02-2020 Saturday Revision Exam For 11th Class, Rajbhasha Committee Meeting Exam Deptt., Rajbhasha Committee
23 23-02-2020 Sunday Revision Exam For 11th Class, Painting Competition Exam Deptt., Mr.Shambhudayal
24 24-02-2020 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
25 25-02-2020 Tuesday Revision Exam For 11th Class, Recreation Activities Exam Deptt., Ms.Jaya
26 26-02-2020 Wednesday Revision Exam For 11th Class, Recreation Activities Exam Deptt., Ms.Jaya
27 27-02-2020 Thursday Revision Exam For 11th Class, Recreation Activities Exam Deptt., Ms.Jaya
28 28-02-2020 Friday Revision Exam For 11th Class, Celebration of National Science Day Exam Deptt. Science Deptt.
29 29-02-2020 Saturday Science Comp. Mr.J.K.Racheta & Mrs.Sarita Yadav
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-03-2020 Sunday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
2 02-03-2020 Monday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
3 03-03-2020 Tuesday Shramdan /campus cleaning by all  w.e.f. 6.30am to 7.30am Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
4 04-03-2020 Wednesday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
5 05-03-2020 Thursday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE (Panchayati raj Divas)  
6 06-03-2020 Friday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
7 07-03-2020 Saturday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
8 08-03-2020 Sunday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
9 09-03-2020 Monday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Drawing Competition Mr.Shambhudayal
10 10-03-2020 Tuesday Holi CCA Dept.
11 11-03-2020 Wednesday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
12 12-03-2020 Thursday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
13 13-03-2020 Friday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE  
14 14-03-2020 Saturday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
15 15-03-2020 Sunday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
16 16-03-2020 Monday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
17 17-03-2020 Tuesday Shramdan /campus cleaning by all  w.e.f. 6.30am to 7.30am Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
18 18-03-2020 Wednesday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
19 19-03-2020 Thursday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
20 20-03-2020 Friday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
21 21-03-2020 Saturday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
22 22-03-2020 Sunday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP, World Water Day Exam Deptt. CCA Deptt.
23 23-03-2020 Monday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP ( S.Bhagat Singh's Martydom Day) Exam Deptt. Mr.S.K.Kaushik
24 24-03-2020 Tuesday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
25 25-03-2020 Wednesday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
26 26-03-2020 Thursday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
27 27-03-2020 Friday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
28 28-03-2020 Saturday Board Examination for 10th and 12th as decided by CBSE, Non Board exams as per PAP Exam Deptt.
29 29-03-2020 Sunday Issue of Books, Rajbhasha Committee Meeting Librarian, Rajbhasha Committee
30 30-03-2020 Monday Issue of Books, Drawing Competition Librarian, Mr.Shambhudayal
31 31-03-2020 Tuesday Declaration of Results for Non-Board Classes Cocerned Class Teacher, Exam Deptt.
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-04-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am/ Distribution of all daily use of items to students
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM, Storekeeper
2 02-04-2019 Tuesday World Autism Awaremess Day (UN) Mrs.Sarita Yadav
3 03-04-2019 Wednesday Battery test  of Class VII PETs
4 04-04-2019 Thursday Battery test  of Class IX PETs
5 05-04-2019 Friday Best Class Room Competition All Class Tr.
6 06-04-2019 Saturday Battery Test of class VIII  Mr.J.K.Racheta, PETs
7 07-04-2019 Sunday Battery test  of Class XI, World Health Day,  Mrs Ritu.Bhardwaj
8 08-04-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
9 09-04-2019 Tuesday PTC Meeting , Rajbhasha Committee Meeting Principal, Mr.Rajneesh Singh    & members of the committee, Hindi Committee
10 10-04-2019 Wednesday Class Observation of PGT- Geo Principal 
11 11-04-2019 Thursday Ambedkar Jayanti Celebration by Ms.Jaya CCA Department 
12 12-04-2019 Friday Class observation of Ms.Jaya  Principal
13 13-04-2019 Saturday Class Observation of Tara Shaikh  Principal 
14 14-04-2019 Sunday Dr. B.R. Ambedkar Premembrance Day Ms.Asha Rani
15 15-04-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
16 16-04-2019 Tuesday Class observation of G. S. Gaur Principal
17 17-04-2019 Wednesday Group song competition Mr.Mahaveer Singh
18 18-04-2019 Thursday Class observation of Mr. M.D. V.P.
19 19-04-2019 Friday World Heritage Day Principal 
20 20-04-2019 Saturday Class observation of Mr. Manoj Nirwan Vice Principal
21 21-04-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am,
Shambhudayal,B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM,
22 22-04-2019 Monday World Earth Day Celebration Shambhudayal, PET- B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
23 23-04-2019 Tuesday    
24 24-04-2019 Wednesday Class observation of Manish Ddahich Principal
25 25-04-2019 Thursday Inter House Best Garden Competition, World Malariya Day(WHO) Mrs Ritu.Bhardwaj
26 26-04-2019 Friday Class observation of M C Meena Principal
27 27-04-2019 Saturday Staff Meeting  Principal& Staff Members 
28 28-04-2019 Sunday Distribution of common Prize  Principal ,Student & Staff
29 29-04-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am,
Shambhudayal,B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM,
30 30-04-2019 Tuesday Cultural Night & Annual Day Celebration Principal. Student and Staff
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
      No Event  
 
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
      No Event  
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-07-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am/ Plantation and House Cleaning
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM, CCA Deptt.
2 02-07-2019 Tuesday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
3 03-07-2019 Wednesday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
4 04-07-2019 Thursday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
5 05-07-2019 Friday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
6 06-07-2019 Saturday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
7 07-07-2019 Sunday odia language writing competiotion CCA Deptt.
8 08-07-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
9 09-07-2019 Tuesday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
10 10-07-2019 Wednesday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
11 11-07-2019 Thursday Practice for all games for cluster level trials, World Population Day  Ms.Jaya, B.S.Dhaka & Mr. Mr.J.K.Racheta
12 12-07-2019 Friday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
13 13-07-2019 Saturday Practice for all games for cluster level trials Ms.Jaya, B.S.Dhaka
14 14-07-2019 Sunday English writing competition CCA Deptt.
15 15-07-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
16 16-07-2019 Tuesday Gamewise cluster level practice Ms.Jaya, B.S.Dhaka
17 17-07-2019 Wednesday Gamewise cluster level practice Ms.Jaya, B.S.Dhaka
18 18-07-2019 Thursday Gamewise cluster level practice Ms.Jaya, B.S.Dhaka
19 19-07-2019 Friday Gamewise cluster level practice Ms.Jaya, B.S.Dhaka
20 20-07-2019 Saturday Rajbhasha Committee Meeting Hindi Rajbhasha Committee
21 21-07-2019 Sunday Solo song competition(Jr. Group), Welcome programme CCA Deptt.
22 22-07-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
23 23-07-2019 Tuesday PWT1 (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt., Principal
24 24-07-2019 Wednesday PWT1 (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt., Principal
25 25-07-2019 Thursday PWT1 (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt., Principal
26 26-07-2019 Friday PWT1 (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP, Kargil Victory Day Exam Deptt., Principal & Mr.S.K.Kaushik
27 27-07-2019 Saturday PWT1 (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt., Principal
28 28-07-2019 Sunday Green Olympiad, Cluster level games Yoga and Basketball CCA Deptt., Sports Deptt.
29 29-07-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
30 30-07-2019 Tuesday    
31 31-07-2019 Wednesday Oganization of cluster level games, Cultural Programme Principal, PET's, All the staff, CCA Deptt.
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-08-2019 Tuesday Oganization of cluster level games Principal, PET's, All the staff
2 02-08-2019 Wednesday    
3 03-08-2019 Thursday    
4 04-08-2019 Friday Rangoli Competition( Jr. Girls) CCA Deptt.
5 05-08-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
6 06-08-2019 Sunday Rakshabandhan CCA Deptt.
7 07-08-2019 Monday Preparation for Independence Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
8 08-08-2019 Tuesday Preparation for Independence Day (World Senior Citizen's Daya) PET's, Mr.Mahaveer Singh , Mrs Ritu.Bhardwaj
9 09-08-2019 Wednesday Preparation for Independence Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
10 10-08-2019 Thursday Preparation for Independence Day PET's, Mr.Mahaveer Singh
11 11-08-2019 Friday Letter Writing Competition, Preparation for Independence Day CCA Deptt., PET's, Mr.Mahaveer Singh
12 12-08-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am, ( World Youth Daya)
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM, Mrs Ritu.Bhardwaj
13 13-08-2019 Sunday Cleanliness by Scouts and guides, Preparation for Independence Day Shambhudayal, PET's, Mr.Mahaveer Singh
14 14-08-2019 Monday Independence day cultural programme and exhibition, Preparation for Independence Day CCA Deptt., PET's, Mr.Mahaveer Singh
15 15-08-2019 Tuesday Independence day celebration Principal, PET's, All the staff
16 16-08-2019 Wednesday Battery test for IX class Ms.Jaya, B.S.Dhaka
17 17-08-2019 Thursday Battery test for X class Ms.Jaya, B.S.Dhaka
18 18-08-2019 Friday Rangoli Competition( Sr. Girls) CCA Deptt.
19 19-08-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am, Sadbhavna Divas
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM, CCA Deptt.
20 20-08-2019 Sunday Interhouse House Kabbaddi Competition( Jr. Group), (National Sadhhavana Day) Ms.Jaya, B.S.Dhaka, Mr. Rajneesh Singh
21 21-08-2019 Monday Interhouse House Kabbaddi Competition( Jr. Group) Ms.Jaya, B.S.Dhaka
22 22-08-2019 Tuesday Eid Ul Zuha CCA Deptt.
23 23-08-2019 Wednesday Interhouse House Kabbaddi Competition( Sr. Group) Ms.Jaya, B.S.Dhaka
24 24-08-2019 Thursday Interhouse House Kabbaddi Competition( Sr. Group) Ms.Jaya, B.S.Dhaka
25 25-08-2019 Friday Solo Song Competition(Sr. Group), Guide Students Class CCA Deptt., Ms.Jaya
26 26-08-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
27 27-08-2019 Sunday Interhouse House Kho-kho Competition(Jr. Group) Ms.Jaya, B.S.Dhaka
28 28-08-2019 Monday Rajbhasha Committee Meeting, Interhouse House Kho-kho Competition(Jr. Group) Hindi Rajbhasha Committee, Ms.Jaya, B.S.Dhaka
29 29-08-2019 Tuesday Interhouse House Kho-kho Competition(Sr. Group), (National Sports Day) Ms.Jaya, B.S.Dhaka
30 30-08-2019 Wednesday Interhouse House Kho-kho Competition(Sr. Group) Ms.Jaya, B.S.Dhaka
31 31-08-2019 Thursday Scout and Guide Meetings Ms.Jaya,Shambhudayal
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-09-2019 Friday House cleaning and neatness competition, Hindi Pakhwara Inaugration, Hindi Sulekh Competition CCA Deptt., Hindi Deptt.
2 02-09-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
3 03-09-2019 Sunday Kavya Paath Competition, Story Writing Competition Hindi Deptt.
4 04-09-2019 Monday Writing Competition, Cleanliness by Scouts and guides Hindi Deptt., Ms.Jaya, Shambhudayal
5 05-09-2019 Tuesday Teacher`s Day  Mr. Rajneesh Singh, Mrs.Sushma Yadav, Mrs.Sarita Yadav
6 06-09-2019 Wednesday Painting Competition on "swachchh bharat pakhwara", Nibandh Lekhan Competition, Battery Test for VI to VIII Shambhudayal,  Hindi Deptt., PET's
7 07-09-2019 Thursday Odia to Hindi translation Competition, Battery Test for VI to VIII Hindi Deptt., PET's
8 08-09-2019 Friday World Literacy Day (Unesco Quiz Com.) Mrs.Sushma Yadav
9 09-09-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am, Swarachit kavita lekhan Competition
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM, CCA deptt.
10 10-09-2019 Sunday Bhavabhiyakti Lekhan Competition Hindi Deptt.
11 11-09-2019 Monday Aashu Bhashan LekhanCompetition Hindi Deptt.
12 12-09-2019 Tuesday Shruti Lekhan Competition Hindi Deptt.
13 13-09-2019 Wednesday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP Exam Deptt., Principal
14 14-09-2019 Thursday Hindi Pakhwara Opening Ceremony Hindi Deprt.
15 15-09-2019 Friday EngineersDay Mrs.Sarita Yadav
16 16-09-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
17 17-09-2019 Sunday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP Exam Deptt., Principal
18 18-09-2019 Monday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP Exam Deptt., Principal
19 19-09-2019 Tuesday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP Exam Deptt., Principal
20 20-09-2019 Wednesday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP Exam Deptt., Principal
21 21-09-2019 Thursday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP Exam Deptt., Principal
22 22-09-2019 Friday Half yearly(VI-VIII), PWT-II(IX-X), TT-1(XI-XII)May be Changed as per PAP), Slogan Writing Competition, Essay writing on child abuse Exam Deptt., Principal, CCA Deptt.,Mr. S.K.Kaushik
23 23-09-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
24 24-09-2019 Sunday Skit komal Video, kavi sammelan CCA Deptt.
25 25-09-2019 Monday Painting Competition on "Energy Conservation" (Social Justice Day) Mr. Shambhudayal,  Mr.S.K.Kaushik 
26 26-09-2019 Tuesday Rajbhasha Committee Meeting Rajbhasha Committee
27 27-09-2019 Wednesday    
28 28-09-2019 Thursday    
29 29-09-2019 Friday Health and hygiene for girls meeting HM's, AHM's, Staff Nurse
30 30-09-2019 Saturday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-10-2019 Monday    
2 02-10-2019 Tuesday Gandhi and Shashtri Jayanti, Cleanliness in nearest Village Rally CCA Deptt., Suresh Panwar TGT Hindi
3 03-10-2019 Wednesday Interhouse Yoga Competition PET's
4 04-10-2019 Thursday World Animal Welfare Day CCA Deptt., PET's
5 05-10-2019 Friday Interhouse Yoga Competition PET's
6 06-10-2019 Saturday Drawing Competition, Interhouse Yoga Competition CCA Deptt., PET's
7 07-10-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
8 08-10-2019 Monday Interhouse Badminton Competition PET's
9 09-10-2019 Tuesday Interhouse Badminton Competition PET's
10 10-10-2019 Wednesday Interhouse Badminton Competition PET's
11 11-10-2019 Thursday Interhouse Badminton Competition PET's
12 12-10-2019 Friday Interhouse Athletics Competition PET's
13 13-10-2019 Saturday Interhouse Athletics Competition,(UN International Day for Natural) PET's,  Mr. Rajneesh Singh
14 14-10-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
15 15-10-2019 Monday Interhouse Athletics Competition PET's
16 16-10-2019 Tuesday Interhouse Athletics Competition PET's
17 17-10-2019 Wednesday Watering to plants by Scouts and guides Shambhudayal, Ms.Jaya
18 18-10-2019 Thursday Cleanliness by Scouts and guides Shambhudayal, Ms.Jaya
19 19-10-2019 Friday    
20 20-10-2019 Saturday    
21 21-10-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
22 22-10-2019 Monday    
23 23-10-2019 Tuesday Rajbhasha Committee Meeting Rajbhasha Committee
24 24-10-2019 Wednesday Interhouse Volleball Competition (UN World Development Day) PET's,  Mr. Rajneesh Singh
25 25-10-2019 Thursday Interhouse Volleball Competition PET's
26 26-10-2019 Friday Interhouse Volleball Competition PET's
27 27-10-2019 Saturday Speech Competition CCA Deptt.
28 28-10-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
29 29-10-2019 Monday Interhouse Handball Competition PET's
30 30-10-2019 Tuesday Interhouse Handball Competition PET's
31 31-10-2019 Wednesday National Integration Day, Indira Gandhi Punyatithi CCA Deptt.
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-11-2019 Thursday Scout and guide Activity Shambhudayal, Ms.Jaya
2 02-11-2019 Friday Autumn Break  
3 03-11-2019 Saturday Autumn Break  
4 04-11-2019 Sunday Autumn Break  
5 05-11-2019 Monday Autumn Break  
6 06-11-2019 Tuesday Autumn Break  
7 07-11-2019 Wednesday Autumn Break  
8 08-11-2019 Thursday Autumn Break  
9 09-11-2019 Friday Autumn Break  
10 10-11-2019 Saturday Transport Day Mr. K.D.Meena
11 11-11-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
12 12-11-2019 Monday Interhouse Kabaddi Competition(Boys), Interhouse Taekwando Competition(Girls) PET's
13 13-11-2019 Tuesday Interhouse Kabaddi Competition(Boys), Interhouse Taekwando Competition(Girls) PET's
14 14-11-2019 Wednesday children`s Day, Childrens sports activity CCA Deptt., PET's
15 15-11-2019 Thursday Interhouse Kabaddi Competition(Boys), Interhouse Taekwando Competition(Girls) PET's
16 16-11-2019 Friday Interhouse Kabaddi Competition(Boys), Interhouse Taekwando Competition(Girls) PET's
17 17-11-2019 Saturday Quiz Competition(S. Sc) S.St Deptt.
18 18-11-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
19 19-11-2019 Monday Preparation of Mass P. T., Interhouse Handball Competition (Boys) PET's
20 20-11-2019 Tuesday Preparation of Mass P. T., Interhouse Handball Competition (Boys) PET's
21 21-11-2019 Wednesday Milad-un-nabi(eid) CCA Deptt.
22 22-11-2019 Thursday Preparation of Mass P. T., Interhouse Handball Competition (Boys) PET's
23 23-11-2019 Friday Preparation of Mass P. T., Interhouse Handball Competition (Boys) PET's
24 24-11-2019 Saturday Science Exhibition Competition(School Level), Rajbhasha Committee Meeting CCA Deptt., Rajbhasha Committee
25 25-11-2019 Sunday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
26 26-11-2019 Monday Preparation of aerobics Ms.Jaya
27 27-11-2019 Tuesday Preparation of aerobics Ms.Jaya
28 28-11-2019 Wednesday Preparation of aerobics Ms.Jaya
29 29-11-2019 Thursday Preparation of aerobics Ms.Jaya
30 30-11-2019 Friday Preparation of aerobics, (National Flag Day) PET's, Mr.S.K.Kaushik
Sr. No. Date Day  Activity Incharge
1 01-12-2019 Sunday World Aids Day Programme and Rally Mr.J.K.Racheta
2 02-12-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
3 03-12-2019 Tuesday Interhouse Basketball Competition PET's
4 04-12-2019 Wednesday Interhouse Basketball Competition PET's
5 05-12-2019 Thursday Interhouse Basketball Competition PET's
6 06-12-2019 Friday Interhouse Basketball Competition PET's
7 07-12-2019 Saturday Interhouse Basketball Competition PET's
8 08-12-2019 Sunday Folk dance Competition CCA Deptt.
9 09-12-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
10 10-12-2019 Tuesday PWT(for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP, World Human Right Day Programme and rally  Exam Deptt., Mrs.Sarita Yadav PGT, Chemistry
11 11-12-2019 Wednesday PWT (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt.
12 12-12-2019 Thursday PWT (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt.
13 13-12-2019 Friday PWT (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt.
14 14-12-2019 Saturday PWT (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt.
15 15-12-2019 Sunday PWT (for class 6 to 10) UT (for 11 to   12) May be change as per PAP Exam Deptt.
16 16-12-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
17 17-12-2019 Tuesday Painting Competition Mr.Shambhudayal
18 18-12-2019 Wednesday Scout and guide camp (School level) Shambhudayal, Ms.Jaya
19 19-12-2019 Thursday Scout and guide camp (School level) Shambhudayal, Ms.Jaya
20 20-12-2019 Friday Scout and guide camp (School level) Shambhudayal, Ms.Jaya
21 21-12-2019 Saturday Scout and guide camp (School level) Shambhudayal, Ms.Jaya
22 22-12-2019 Sunday Rajbhasha Committee Meeting Rajbhasha Committee
23 23-12-2019 Monday Shramdan /campus cleaning by all
w.e.f. 6.30am to 7.30am (Kisan Divas)
Shambhudayal, B.S.Dhaka, Ms.Jaya, All HM/AHM
24 24-12-2019 Tuesday Staff Meeting  Principal& Staff Members
25 25-12-2019 Wednesday Christmas Day  CCA Deptt.
26 26-12-2019 Thursday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
27 27-12-2019 Friday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
28 28-12-2019 Saturday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
29 29-12-2019 Sunday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
30 30-12-2019 Monday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers
31 31-12-2019 Tuesday Special Classes for Board Classes All concerning Teachers