Academic Schedule
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under MHRD ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय,दंतेवाड़ा

Jawahar Navodaya Vidyalaya, Dantewada

Time Table

 

 
JAWAHAR NAVODAYA VIDYALAYA BARSOOR, DANTEWADA(C.G.)
CLASSWISE TIME TABLE 2019-20
CLASSS 1 2 3 4 5 6 REM 7 8
6A ENG(1-6) KAN(1-5)
SC(6)
SC(1)
SOC(2-6)
ENG(1,3)
MATH(4-6)
ART(2)
COMP(1)SC(2,4
MATH(3)
LIB(5,6)
HIN(1-6) SST(1)MATH(2)
HIN(3)SC(4)
KAN(5)ENG(6)

MATH(1,2)MU(3)
SC(5)HIN(4,6)
MU(1)SC(2)
SUPW(3)PHE(4
COMP(5)ART(6)
6B SOC(1-5)
SC(6)
HIN(1-4,6)
COMP(5)
ENG(1,4-6)
MATH(2)LIB(3)
SC(1,2,4)
LIB(6)
KAN(3,5)
SC(1,3)COMP(2
MU(4)HIN(5,6)
MATH(1,3-6)
ENG(2)
KAN(1,2,4)
ART(3,5)
SUPW(6)
PHE(1)
ENG(2-4)
HIN(5)MU(6)
7A SC(1-5)
KAN(6)
HIN(1-6) SOC(1-5)
MATH(6)
MATH(1-4,6)
SUPW(5)
KAN(1,2,4,6)
HIN(3,5)
COMP(1)MU(2)
PHE(3)ENG(4-6)
SC(1)HIN(2)
SST(3)KAN(4)
ENG(5)MATH(6)
ENG(1-3,5,6)
COMP(4)
LIB(1,5)ART(2,4
MU(3)SC(6)
7B HIN(1-6) ENG(1-4,6)
SOC(5)
MATH(1-5)
KAN(6)
SOC(1-3)
ENG(4-6)
ART(1)LIB(4)
KAN(3,5)
HIN(2,6)
SC(1-5)
MATH(6)
MU(1,2)
SUPW(3)ART(4
COMP(5)SC(6)
KAN(1,2)
LIB(3)SOC(4)
PHE(5)COMP(6)
8A MATH(1-6) KAN(1-5)
SOC(6)
HIN(1,4-6)
SC(3)
ENG(2)
SOC(1-3,6)
PHY(5)LIB(4)
ENG(1-3)
COMP(4)SC(5,6
HIN(1,3,4)
ART(2,5)SC(6)
ENG(1)SC(2)
ENG(3)HIN(4)
MATH(5)SST(6)
SUPW(1)COMP(3)
ENG(4)PHY(2)
PHE(5)MU(6)
ENG(1,5,6)
HIN(2)AEP(3)
LIB(4)
8B ENG(1)
SOC(2-6)
SC(1-3,5)
PHY(4)ENG(6)
ENG(1-6) HIN(1,2,4-6)
LIB(3)
MATH(1,3-6)
PHE(2)
KAN(1,3-5)
HIN(2,6)
COMP(1)HIN(2)
AEP(3)MU(4)
LIB(5)ART(6)
MATH(1)KAN(2)
ART(3)COMP(4)
PHY(5)SUPW(6)
9A SOC(1-3)
H/K:AC(4-6)
SC(B)(1-3)
ENG(4-6)
MATH(1-6) MATH(1)
SC(P)(4-6)
ENG(2,3)
H/K:AC(1-3)
H/K:BC(4-6)
ENG(1,2)
LIB(3)
SOC(4-6)
MATH(1)SST(2)
PHY(3)ENG(4)
ECO(5)KAN(6)
LIB(1)SUPW(2)
SC(C)(3-5)
ECO(6)
COMP(1,2)
ECO(3)MU(4)
ART(5)PHE(6)
9B SC(C)(1-3)
H/K:AC(4-6)
SC(B)(4-6)
MATH(1-3)
ENG(1-5)
SOC(6)
SC(P)(1-3)
MATH(4-6)
SOC(1-3)
ENG(5,6)
COMP(4)
ECO(1)LIB(2,3)
SUPW(4)
MU(5)MATH(6)
ART(1)AEP(2)
COMP(3)SOC(6)
ECO(4,5)
10A MATH(1-6) HIN(1-5)
ENG(6)
SOC
GEO(1,3,5)
HIST(2,4)
ECO(6)
SC
CHE(2,4,6)
BIO(1,3,5)
ENG(1-4)
PHY(5,6)
10B
11S MATH/BIO
(1-6)
HIN/CS(1-5)
CHE(6)
PHY(1-6) ENG(1-6) CHE(1-5)
ENG(6)
CHE(3,6)
COMP(2,5)
LIB(1,4)
ENG(3)PHY(4,5)
MATH/BIO(2,6)
CHE(1)
ZENITH(1-3)
MATH/BIO(4,5)
HIN/CS(6)
ZENITH(1-3)
MATH/BIO(4)
HIN/CS(6)CHE(5)
11H ECO(1-6) GEO(1-6) HIN(1-6) COMP(1,3)
HIST(4-6)
LIB(2)
HIN(1)ENG(5)
GEO(2,4)
HIST(3,6)
ENG(1-6) ECO(1)ENG(4)
HIST(2,5)GEO(3,6)
HIST(1,2)GEO(3)LIB(6)
ECO(4,5)
PHE(1)W.E(2)
HIST(3,5)
G.S(4)ECO(6)
12S PHY(1-6) CHE(1-6) MATH/BIO(1-6) HIN/CS(1-6) ZENITH(1-3)
ENG(4-6)
12C ACC(1-6) ECO(1-6) BS(1-6) HIN/CS(1-6) ENG(1-6)
                   
                  PRINCIPAL
 
JAWAHAR NAVODAYA VIDYALAYA,DANTEWADA (C.G)
TIME TABLE 2019-20
DAYS-> MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
SL NO TEACHER DESIGNATION 1 2 3 4 5 6 REM 7 8 1 2 3 4 5 6 REM 7 8 1 2 3 4 5 6 REM 7 8 1 2 3 4 5 6 REM 7 8 1 2 3 4 5 6 REM 7 8 1 2 3 4 5 6 REM 7 8
1 Mr. B.E.G.
Prasanna Kumar
Principal               7A                 7A                 7A         7B   11H             7B   11H             7B   11H      
2 Mrs. S Bhagat PGT BIO 11S 9A     12S 10AB     11S 9A     12S 11S     11S 9A     12S 10AB     11S 9B     12S   11S 11S 9B     12S 10AB 11S   11S 9B     12S 11S    
3 Ms Ujjwala M PGT CS   11S   11H     12SC       11S       11S 12SC       11S   11H     12SC       11S         12SC       11S         12SC             11S   12SC 11S
4 Mr. Ranjeesh N PGT ECO 11H   12C     11H     11H   12C           11H   12C     9ab   9A 11H   12C       11H 9B 11H   12C     9AB 11H 9B 11H   12C 10AB   9A 11H
5 Mr Abhisek Kr Singh PGT HINDI   11S 11H   11H   12SC       11S 11H       12SC       11S 11H       12SC       11S 11H   9BC   12SC       11S 11H   9BC   12SC         11H   9BC   12SC 11S
6 Mr Malay Kumar PGT ENG 8B   8B 11S   11H 8AB 12C   8B 11S   11H   12C     8B 11S   11H 11S 12C     8B 11S     11H 12SC     8B 11S 11H 8B   12SC     8B 11S   11S   12SC
7   PGT PHYS 12S 11S 9B           12S 11S 9B           12S 11S 9B     9AB     12S 11S 9A     11S     12S 11S 9A     11S 10AB 12S 11S 9A       10AB
8 Mr Atul Kumar PGT CHEM 9B   12S 11S   11S     9B   12S 11S   10AB     9B   12S 11S 11S   9A       12S 11S   10AB 9A       12S 11S     9A 11S   11S 12S 11S   10AB    
9 Mr K Maji PGT MATH 11S 9B 9A 9A 12S 9AB     11S 9B 9A   12S 11S     11S 9B 9A   12S       11S   9A 9B 12S   11S 11S   9A 9B 12S   11S   11S   9A 9B 12S 11S 9B  
10 Ms Kallyani PGT HIST 6B     7B     6AB 11H   6B   6A 7B 10AB 11H 11H   6B   6A 7B 11H   7AB   11H 6B   6A 11H 10AB     7B 6B 7B 6A 11H     11H   11H     6A 11H 11H        
11 Mrs Archana Tiwari PGT GEO 9A 11H 7A     9B   9B   9A 11H 7A   11H 9B 9AB     9A 11H 7A     9B 11H 11H     11H 7A   11H 9A         11H 7A     9A         11H 9B     9A 11H   9B
12 Mr Satish Singh PGT COMM 12C     12C 9ab     12C     12C     12C     12C       12C     12C       12C     12C       12C     12C 9ab    
13 Mr Santosh TGT HINDI   6B 10AB 9AC 6A         6B 10AB 9AC 6A 9ab       6B 10AB 9AC 6A 6AB     9AC 6B 10AB   6A   6A   9AC   10AB 6B 6A     6B 9AC 6B     6B 6A   6A  
14 Mr Abhisek Gupta TGT SCIENCE 7A 8B 6A 6B 6B 7B 7AB     7A 8B   6B 6A 7B 8AB   6A 7A 8B 8A   6B 7B       7A     6B 6A 7B 6AB     7A 8B   6B 8A 7B   6A   6B 6A     8A 8A   7B 7A
15 Mrs Renu Kumari TGT ENG     9B     9A 8ab 10AB     9B 9A   9A   10AB     9B 9A       10AB   9A 9B       9AB 10AB   9A 9B     9B         9A 10AB   9B      
16 Mr Rajesh Kumar TGT S.ST       8A 10AB       8B     8A           8B     8A 10AB       8B               11H 8B       10AB 9ab     8B 8A   8A     8AB    
17 Mrs Monika  TGT HINDI 7B 7A 8A 8B   8A       7B 7A   8B 7B 8B 7AB 8B 8A 7B 7A     7A 8A       7B 7A 8A 8B   8A 8AB     7B 7A 8A 8B 7A   8ab     7B 7A 8A 8B 7B 8B      
18 Mr Maruti TGT KANNADA   8A     9AC 8B         8A     9AC       8B   8A     9AC 8B 6ab     9AC 8A     9BC 8B       9AC 8A     9BC         9AC 8B     9BC   9AB    
19 Mr Adiyappa TGT KANNADA   6A     7A     6B 7B   6A     7A     6B 7B   6A   6B 7B           6A     7A   7AB 6B     6A     7B   6AB     7A   7B   7A        
20 Mr Ravi Kumar TGT ENG 6A 7B 6B 6A 8A     7A 8A 6A 7B 8A   8A 6B   7A 6B 6A 7B   6A 8A     7A 6B 6A 7B 6B 7B   7A   8A 6B 6A   6B 7B   7A 7AB 7A 8A 6A 7B 6B 7B   7A 6AB 7A 8A
21 Mr Chittaranjan TGT MATH 10AB       6B 7ab 6A   10AB 6B       6AB 6A   10AB     6A 6B       10AB   6A   6B 9ab     10AB   6A   6B       10AB   6A   6B      
22 Mr Sanoj Ram TGT MATH 8A   7B 7A 8B       8B 8A   7B 7A     8ab 8A   8A   7B 7A 8B         8A 8B 7B 7A 8B         8A   7B 8A 8B 8AB     8B 8A   7A 7A 8B 7B 7AB    
23 Mr Nitten G.B. MUSIC             6ab 7B 6A           7A   7B                 6A 7A         6B     8B 9A               9B               8ab 8A 6B
24 Mr Jagat Champya LIB           11S   9A 7A       11H       9B       6B 8B   9A   9B 7B       8A 7B 11S 6ab   8A         6A   7ab 8B 7A       6B 6A     11H  
25 Mrs Suman Yadav ART         7B     8A 9B       6A   8A 6ab   7A             8ab 6B 8B               7B 7A           8A   6B 9A               8B 6A
26 Mr Ishan Jain PET MALE                 11H         8B       9B           7A     6A             7ab   6A             6ab 8A                   9A
27 Mrs Ratnajyoti PET FEMALE                 6B               9A 11H               7B               9ab 9B         7A         7B             6ab 6B 8B
28 Mr N P Singh F.C.S.A         6A 7A   8B 9A         6B 11S     9A             7ab 8A 9B         8A 9B   7A 8B   6B       11S   7B 6A             7ab   7B
29 Ms Doleswari Sahoo COUNSELLOR                               7ab                                   8ab                                        
30 Mrs L D Pandey NURSE                                                   8B 8A                                                      
                                                                                                                                                                                                                                                                                                         PRINCIPAL PRINCIPAL                                                              
                                                                                                   
                                                                                                   

 

CLASS Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

XII Sc

Phy



Maths/Bio



 

 

Computer/Hindi


 

Chemistry


 

English



XII Comm

Accountancy



English



B.ST.

 

Economics            



XII H&T

FP-III



History                       



FP-IV



English



XI Sc

Chem



 

Computer/Hindi/Painting


 

Maths/Bio



English



Phy



XI Comm

Eng



B. Studies



Economics            


 

Accountancy



XI H&T

History                       



FP-1 



English



F.P.II



X A

Science(XA+B)Remedial



Physics/Chemistry


1-2/3-4



 

Social Science




English


TGT Eng.

Maths                   



X B

(XA+B) Supervision



Chemistry/Physics


 

 

Social Science


 

English



Maths



 

IX A

English



Maths



IX (A+B) Remedial


Social Science



IX(A+B)Science Remedial



Hindi A/KANNADA


 

IX B


 

English



Maths



IX (A+B) Supervised



IX(A+B) Supervision



Hindi A/KANNADA



VIII(A+B)


Remedial

S.Sc.



Science

Maths



Hindi



English



VIII(A+B) Supervised

PET F PET M MUSIC TR.

FCSA

ART TR.

VII


Remedial

Hindi



Marathi



Maths



KANNADA



Science



VII  Supervised

PET M

MUSIC TR.

ART TR.

PET F

FCSA

VI


Remedial

Maths



Hindi



English



 

Social Science



Comp. Sc.



VI Supervised

SH.SANOJ

SH.CHITRANJAN

SH. ANTOSH

SH. GENDLAL

Sh. ISHANK

 

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Maths

IX-B

Maths

X A

Comp Sc. XI

Science

X-A

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

Comp Sc. XII

Science

X-B

S.St

IX-B

Hindi

X-A

Tuesday

Maths

IX-A

Maths

X-B

Comp Sc. XI

Maths

VIII-A

Comp Sc. XII

Science

X-A

English

VII-B

English

XII Com

Wednesday

Science

VIII-B

Hindi

IX-A

Comp Sc. XI

S.St

X-B

Comp Sc. XII

S.St

IX-A

Science

VIII-A

F.P.

XII H&T

Thursday

English

X-A

Hindi

IX-B

Comp Sc. XI

S.St

X-A

Comp Sc. XII

Science

IX-B

English

VII-A

Science

IX-A

Friday

English

X-B

Eco

XII Com 

Comp Sc. XI

Science

X-B

Comp Sc. XII

IT

X-A

English

IX-A/B

IT

X-B

Saturday

Accounts

XII Com.

Maths

XII

Comp Sc. XI

Maths VIII-B

Comp Sc. XII

Eco

XI Com

Accounts

XI Com

Hindi

X-B

 

  • Smart Class for Class XII Sc & H&T in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Friday(on Choice) .
  • Smart Class for Class XI Com in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Monday (on Choice).
  • Smart Class for Class XI Sc & H&T in respect of the subject English  is fixed during Remedial Time on Thursday (on Choice).

 

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ELEVENSES

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Tuesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Wednesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Thursday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Friday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Saturday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Computer

VI

English

VIII-B

Science

VI

KANNADA

 

 IX-B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

S.St

VIII-B

IT

X-A

i

Computer VIII-B

Computer VIII-A

Tuesday

Computer

VI

i

English

VIII-A

Maths

VII-A

KANNADA 

IX-A

Painting

XII

Computer VIII-A

Computer VIII-B

i

Computer VII-B

Wednesday

Hindi

VIII-A

Hindi

IX-A/B

)

Maths

VI

F.P.

XII H&T

Maths

VII-B

English

VII-A

Business Study

XII

MAths

X-A

Thursday

Science

VII-A

Eco

XII Com

Hindi

XI

Eco

XI Com

Hindi

XII

Hindi

VIII-B

Marathi IX(A+B)

IT -B

Friday

Maths

XII Sc

XI

Com

Maths

VII-A

XII

Com

S.St

VIII-B

S.St

VIII-A

Computer VII-A

Computer IX-A

Saturday

Computer VII-B

Maths

X-B

Science

VII-B

English

VII-B

Maths

VII-B

IT

X-A

Hindi

VI

Computer IX-B

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal