Academic Schedule
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under Ministry of Education ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय, भागलपुर

Jawahar Navodaya Vidyalaya, Bhagalpur

Time Table

 

JAWHAR NAVODAYA VIDYALAYA, NAGARPARA BHAGALPUR
ONLINE CLASS TIME TABLE        W.E.F:- 15.07.2020
CLASS TIME MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
VI 09:00-09:45 AM SCIENCE   HINDI S.ST. HINDI  
10:15-11:00 AM HINDI ENGLISH MATH ENGLISH SCIENCE S.ST.
11:30-12:15 PM MATH S.ST. SCIENCE   MATH ENGLISH
VII 09:00-09:45 AM ENGLISH HINDI SCIENCE MATH S.ST.  
10:15-11:00 AM SCIENCE MATH ENGLISH   ENGLISH MATH
11:30-12:15 PM S.ST   S.ST. HINDI SCIENCE HINDI
VIII 09:00-09:45 AM HINDI SCIENCE MATH ENGLISH   S.ST
10:15-11:00 AM MATH S.ST.   SCIENCE MATH ENGLISH
11:30-12:15 PM   ENGLISH HINDI S.ST. HINDI SCIENCE
IX 09:00-09:45 AM   MATH ENGLISH HINDI ENGLISH HINDI
10:15-11:00 AM SCIENCE(PHY) S.ST.(HIS/CIV) CHEMISTRY S.ST.(GEO) SCI.(BIOLOGY) S.ST.(ECO/CIV)
11:30-12:15 PM ENGLISH HINDI   MATH   MATH
X 07:45-08:30 AM ENGLISH HINDI   MATH ENGLISH MATH
12:45-01:30 PM CHEMISTRY S.ST.(GEO) SCI.(BIOLOGY) S.ST.(HIS/CIV) S.ST.(ECO/CIV) SCI(PHY)
04:00-04:45 PM   MATH ENGLISH HINDI    
XI 07:45-08:30 AM CHE/ACCT PHY/B.ST. ENGLISH MATH ACCOUNTS PHYSICS
09:00-09:45 AM   ….   BIO/MATH(C)   BIO/MATH(C)
10:15-11:00 AM   BIO/MATH(C)   ….    
12:45-01:30 PM ECONOMICS HINDI PHY/ACCT HINDI CHEM/ECO MATH/B.ST.
04:00-04:45 PM ENGLISH MATH CHE/ECO B.ST. ENGLISH HINDI
XII 07:45-08:30 AM HINDI BIO/ECO HINDI ENGLISH MATH CHE/ACCT
12:45-01:30 PM MATH ENGLISH MATH CHE/ACCT PHY/B.ST. BIO/ECO
04:00-04:45 PM PHY/B.ST. CHE/ACCT PHY/B.ST. BIO/ECO HINDI ENGLISH

 

 

 

JAWAHAR NAVODAYA VIDYALAYA, BHAGALPUR ( OFFLINE CLASS)
TIME TABLE FOR CLASS X A ( Group-I & II ) & X B ( Group- I & II)        W.E.F:- 15.02.2021
CLASS &       PERIOD &
GROUP                 TIME
Room  1st
7:40AM-8:40AM
BREAKFAST       8.40 AM -9.20 AM 2nd
9.20AM-10:20AM
3rd
10:20AM-11:20AM
RECESS        11:20 AM - 11:30 AM  4th
11:30AM-12:30PM
5th
12:30PM-1:30PM
LUNCH & REST      1:30PM- 3.00 PM 6th
3:00PM-4:00PM
CLASS X A ( GROUP-I) IX A MATHS ( M.W.F) ENG ( M.W.F) S.ST ( M.W.F) SCI ( M - BIO
          W - PHY
          F- CHEM )
HINDI ( M.W.F) M - MATHS
W - PHY/CHEM/BIO
 F- S.ST
CLASS X A ( GROUP-II) MATHS ( T.T.S) ENG ( T.T.S) S.ST ( T.T.S) SCI ( T - BIO
          T - PHY
          S- CHEM )
HINDI ( T.T.S) T - MATHS
T - PHY/CHEM/BIO
 S- S.ST
CLASS X B ( GROUP-I) IX B S.ST ( M.W.F) SCI ( M - BIO
          W - PHY
          F- CHEM )
HINDI ( M.W.F) MATHS ( M.W.F) ENG ( M.W.F) M - PHY/CHEM/BIO
W - S.ST
 F- MATHS
CLASS X B ( GROUP-II) S.ST ( T.T.S) SCI ( T - BIO
          T - PHY
          S- CHEM )
HINDI ( T.T.S) MATHS ( T.T.S) ENG ( T.T.S) T - PHY/CHEM/BIO
T - S.ST
 S- MATHS
CLASS XII A ( GROUP-I) X A MATHS ( M.W.F) ENG ( M.W.F) CHEM ( M.W.F) PHY ( M.W.F) HINDI ( M.W.F) M - PH.ED
W - CHEM
 F- MATHS/BIO
CLASS XII A ( GROUP-II) MATHS ( T.T.S) ENG ( T.T.S) CHEM ( T.T.S) PHY ( T.T.S) HINDI ( T.T.S) T - PH.ED
T - CHEM
 S- MATHS/BIO
CLASS XII B ( GROUP-I) X B ACCT ( M.W.F) HINDI ( M.W.F) ECO ( M.W.F) B.ST. ( M.W.F) ENG ( M.W.F) M - ACCT.
W - PH.ED
 F- ECO/B.ST
CLASS XII B ( GROUP-II) ACCT ( T.T.S) HINDI ( T.T.S) ECO ( T.T.S) B.ST. ( T.T.S) ENG ( T.T.S) T - ACCT.
T - PH.ED
 S- ECO/B.ST
Note: - M. W. F  = Mondy, Wednesday, Friday                
               T. T. S      = Tuesday, Thursday, Saturday                

 

 

 

Please edit this content section.

S.No. Name of Teacher 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th
1 ROSHAN LAL KAMBOJ        PRINCIPAL IXA 3 XIIA (3,6)   XI A(2,6) XA1, XB5 IX B4    
2 B.K.CHAUDHARY            VICE PRINCIPAL                
3      B.K.GUPTA TGT SST IX B 1-6 X A 1-6   X B 1-6 IX A 1-6   X A -1,   X B -4  
4 Sh. R. N. Thakur             PGT(Eng) XI B 1-6   XII B 1-6   XII A 1-6 XI A 1-6   XII B - 6   XII A -5   XI A - 3   XI B -4
5 Sh. B.C. Jha                   PGT(Phy) XII A 1-6 XI A -3 XI A 1-6   X A 4-6     X B 1-3 IX A 4-6    IX B 1-3 XII A -2, XI A -5 XII A -2,4  XI A - 5
6 Dr. SANJU KUMARI                  PGT(Bio) XI A 1-6 IX B 4-6     X A 1-3   XII A 1-6 X B 4-6     IX A 1-3 XII A -1,5  XI A -3,4 XII A-1     XI A - 4
7 Sh. D.K. Singh                  PGT(Hindi)   XII B 1-6 XI B 1-6   XI A 1-6 XII A 1-6 XI A -1      XII B -4     XII A -6     XI B -5
8 Sh. A. K. Sah                    PGT(Maths) XI A 1-6 IX A 1-6   IX B 1-6 XII A 1-6   XII A -1,5  XII A -1    XI A -4
9 Mrs. K.A. Kujur                         PGT(Eco) IX A 4-6 XI B 1-3   XII B 1-6 XI B 1-6   X A -2-3, X B -  5-6 IX B -4-5
10

Sh.Sanjay Kumar

PGT(Chem)

IX A 1-3 XII A 1-6   XI A 1-6 X A 1-3    X B 4-6 IX B 4-6 XII A -3,4  XI A -2,6 XII A -3    XI A - 6
11

Mrs.Sarita Verma

PGT(Comm)

XII B 2-6 (Acct.) XI B 4-6 (B.St.)   XI B 1-4 (Acct.) XII B 1-6 (B.St.) XI B 1-6 (B.St.) XI B 1-3 (Acc.)      XII B 4-6 (B.St.) XII B 1-3(Acc)
12 Sh. S.K. Jha                          TGT(Hindi) VIII A 1-6   IX A/B     1-6 VI A -4 VII A 1-6 X A 1-6 VI A 1-6 VIII A 1-2 VII A 4-5   VI A -6
13

Sh. kanhaiya Kumar

      TGT(Hindi)

  VIII B 1-6 X B 1-6 VII B 1-6 VI B 1-6 VI B -6 VII B -1     VI B - 4 VIII B-4,6 IXA/B 1-3 VII B -5
14 M.IQBAL                     TGT(Eng) X A 1-6 X B 1-6   IX A 1-6 IX 1-6 VI A 5-6   X A 1-2    IX A -5      IX B -6      X B 3-4
15 Sh. Khalid Akthar                      TGT(Eng) VII A 1-6   VIII B          -2,5-6            VII A -1 VIII A 1-6 VII B 1-6   VIII B         1-4,6 VIII A 3-4  VII A -6    VII B 1-2
16 Sh. Ashutosh Dubey                    TGT(Maths) X B 1-6 VIII A 1-6   X A 1-6     X A 4-5     X B 1-2     IX A -3      IX B -6  
S.No. Name of Teacher 1 2 3 4 5 6 7 8
17 Sh. R.S. Rana                      TGT(Maths) VIII B 1-6   VI B 1-6 VII A 1-6 VI A 1-6 VII B 1-6    
18

Sh. Hazari Prasad yadav

PGT(HISTORY)

VI B 1-5   VII A 2-6   VIII B 1-5   VIII A 1-5 VI A 1-5
19

Miss Saba Kausher

 TGT(Science)

VII B 1-6 VI A 1-6 VIII A 1-6 VI B 1-6   VIII B 1-6 VII A 1-6  
20   Sh. S. Duari                TGT(Bengali) VI A 1-5   VII B 1-2   VIII A 2-6 VII A 1-5 VII B            -3,5-6 IX A/B      1-3
21

Sh.S. De

TGT(Bengali)

VI B -6   IX A/B     1-6 VIII B 1-5       VI B 3-6
22 Sh. P.N. Pandey                       Music Tr.   XI A 5-6 VIII B -4   XII A -2,6  VII B -3    X A -5 VI A -2,6   VIII A-3,5 VI B 1-2 VIII B -5   IX A -4      XII A -6    VI A 1-2   X B -3 VIII A -5   VIII B - 1   VII B -3    XI A -2    XI B -6
23 I M PRASAD                Art Teacher   XI A 5-6 XII A -2,6  VII B 4-5 VI A -1,5   X B -1       VI B 3-4 XII A - 6    IX A - 5     IX B - 1     VI B 3-4 XI A - 2    X A - 6     VIII B -3
24 Sh. Ajeet Kumar                       Librarian   XI A 1-2    IX B -3 XII A -1,3 X A -4,6   VI A - 5 VIII B - 6   VI A - 3 VII A- 6    VIII B - 1 XII B 4-5   VIII A -2,6           X B- 1 XI B - 6     IX A - 1    IX B - 3     VII B -2,4  VI B - 5 XI B - 3     X B - 5,6   VIII B - 2   IX A - 4     VI B - 1
25 Sh. L. SINGH     PET(M)   XI A 5-6     IX B -1 XII A -2,6        XI B - 4,  XII A - 6   XII B 1-2, IX A - 5 XI B - 6    XI A - 2          X A - 5,   X B - 1
26 MISS. Pallavi Kumari    PET(F)     VI A -3,4   VIII A - 1   VIII A - 6  VIII B - 5  VII B - 3 VII A - 1   VII B - 4    VII B -6(SUPW)                  VI B - 2
27

Sh. Chandan Kumar

FCSA

  XI A - 4 VII B -6  XII A -4,5 VII B - 6    VIII B - 3  VI A -1,2     XII B - 6   VIII A- 1,4 X B -2,3   VI B - 5 XI B - 5,   XII B - 3    IX A - 6,               IX B- 2,4  VI B - 1 XI B - 2    VIII B - 5      XI A - 1    X A 3-4,         IX A - 6
CLASS Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

XII Sc

Phy


M. Raghavendra

Maths/Bio


A.P.Sinha/Sauvik Sarkar

 

 

Computer/Hindi/


Sh.Amit Ranjan/ Smt.Anuradha Singh

Chemistry


Sh. S. K. Singh

English


Shri Satish Bharati

XII Arts

Geography


P.S.Toppo

English


Satish Bharati

History


B.K.Dubey

 

Economics            


 Ravi Kumar

         

XI Sc

Chem


S.K.Singh

 

Computer/Hindi


Sh. Amit Ranjan/ Smt.Anuradha Singh

Maths/Bio


A.P.Sinha/Sauvik Sarkar

English


Satish Bharati

Phy


M. Raghavedra

XI Arts

Eng


Satish Bharati

History


B.K.Dubey

Economics            


Ravi Kumar

Geography


P.S.Toppo

         

X A

Science(XA+B)Remedial


Sunil Kumar

Physics/Chemistry


1-2/3-4


M.Raghavendra/S.K.Singh

 

Social Science


A.K.Singh /B.K.Dubey


1,2/3,4

English


TGT Eng.

Maths                   


 A.P.Sinha

X B

(XA+B) Supervision


Ms.Anuradha Singh

Chemistry/Physics


1-2/3-4


S.K.Singh/M.Raghavendra

 

Social Science


A.K.Singh /B.K.Dubey


3,4/1,2

English


R.S.Sharma

Maths


A.P.Sinha


 

IX A

English


TGT English

Maths


R.K.Sharma

IX (A+B) Remedial


Social Science


A.K.Singh

IX(A+B)Science Remedial

Sunil Kumar, TGT (Sc)

Hindi A/Asamese


Smt Anuradha Singh/Nimi Sahani


 

IX B


 

English


Aparupa gupta

Maths


Raj Nandan Prasad

IX (A+B) Supervised


Ram Sgar Sharma

IX(A+B) Supervision


Ms. B.K. Dubey

Hindi A/Asamese


Smt. Anuradha Singh/Nimi Sahani

VIII(A+B)


Remedial

S.Sc.


A.K.Singh

Science

Sunil Kumar

Maths


R.K.Sharma

Hindi


Jayashree Waskey Surendranath

English


Aparupa Gupta

VIII(A+B) Supervised

Aparupa Gupta

Ram sagar Sharma

Raj Nandan Prasad

      Amit Ranjan

   Sh R.K.Sharma

VII


Remedial

Hindi


Abdul mowakkher

Asamese


Nimi Sahani

Maths


Raj Nandan prasad

Asamese


Nimi Sahani

Science

Sunil Kumar

VII  Supervised

Raj Nandan Prasad

Abdul Mowakkher

Jayashree Waskey Surendranath

R.K.Sharma

Aparupa Gupta

VI


Remedial

Maths


Raj Nandan Prasad

Hindi


Abdul Mowakkher

English


TGT Eng.


 

Social Science


Sunil Kumar

Comp. Sc.

Amit Ranjan

VI Supervised

R. K. Sharma Jayashree Waskey Surendranath

Aparupa Gupta

Nimi Sahani

M.K.Dey

 

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Maths

IX-B

Sh Vijay

Maths

X A

Sh Vijay

Comp Sc. XI

Sh Amit

Science

X-A

Sh Dinesh

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

X-B

Sh Rakesh Soni

S.St

IX-B

Sh Jeetendra

Hindi

X-A

Smt Durga

Tuesday

Maths

IX-A

Sh Lalit

Maths

X-B

Sh Lalit

Comp Sc. XI

Sh Amit

Maths

VIII-A

Sh Lalit

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

X-A

Sh Rakesh Soni

English

VII-B

Sh Nawang

English

XII Com

Smt Susheela/Smt Abhilasha

Wednesday

Science

VIII-B

Smt Sunanda

Hindi

IX-A

Smt Neena

Comp Sc. XI

Sh Amit

S.St

X-B

Smt Inderjeet

Comp Sc. XII

Sh Amit

S.St

IX-A

Sh Jeetendra

Science

VIII-A

Smt Sunanda

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Thursday

English

X-A

Sh Nawang

Hindi

IX-B

Smt Durga

Comp Sc. XI

Sh Amit

S.St

X-A

Smt Inderjeet

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

IX-B

Smt Sunanda

English

VII-A

Smt Asha

Science

IX-A

Smt Sunanda

Friday

English

X-B

Smt. Asha

Eco

XII Com Smt Nidhi

Comp Sc. XI

Sh Amit

Science

X-B

Sh Dinesh

Comp Sc. XII

Sh Amit

IT

X-A

Smt Anjali

English

IX-A/B

Smt Asha/Sh Nawang (on rotation)

IT

X-B

Sh. Amit

Saturday

Accounts

XII Com.

Smt Nirmal (On Choice)

Maths

XII

Sh Pawan

Comp Sc. XI

Sh Amit

Maths VIII-B

Sh Vijay

Comp Sc. XII

Sh Amit

Eco

XI Com

Smt Nidhi

Accounts

XI Com

Smt Shikha

Hindi

X-B

Smt Neena

 

  • Smart Class for Class XII Sc & H&T in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Friday(on Choice) .
  • Smart Class for Class XI Com in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Monday (on Choice).
  • Smart Class for Class XI Sc & H&T in respect of the subject English  is fixed during Remedial Time on Thursday (on Choice).

 

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ELEVENSES

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Tuesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Wednesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Thursday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Friday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Saturday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Computer

VI

Sh Amit Ranjan

English

VIII-B

Smt Aparupa Gupta

Science

VI

Sh Sunil Kumar

Asamese

IX-B

Miss Nimi Sahani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

S.St

VIII-B

Sh A.K.Singh

Comp

X-A

Sh Amit Ranjan

Computer VIII-B

Sh Amit Ranjan

Computer VIII-A

Sh Amit Ranjan

Tuesday

Computer

VI

Sh Amit Ranjan

English

VIII-A

Sh Ramsagar Sharma

Maths

VII-A

Sh R.K.Sharma

Asamese

IX-A

Miss Nimi Sahani

Painting

XII

Sh M.K.Dey

Computer VIII-A

Sh Amit Ranjan

Computer VIII-B

Sh Amit Ranjan

Computer VII-B

Sh Amit Ranjan

Wednesday

Hindi

VIII-A

Abdul mowakkher

Hindi

IX-A/B

Smt Anuradha Singh/ Waskey jayashree Surendranath

(on rotation)

Maths

VI

Sh R.N.Prasad/R.K.Sharma

Economics

XII Arts

Sh Ravi Kumar

Maths

VII-B

Sh R.N.Prasad

English

VII-A

Smt R.S.Sharma

Geography

XII Arts

Smt P.S.Toppo

MAths

X-A

Sh Vijay

Thursday

Science

VII-A

Sh Sunil Kumar

Eco

XII Arts

Sh Ravi Kumar

Hindi

XI

Smt Anuradha Singh

Eco

XI Arts

Sh.Ravi Kumari

Hindi

XII

Smt Anuradha Singh

Hindi

VIII-B

Smt Waskey jayashree Surendranath

Asamese IX(A+B)

Miss Nimi Sahani

IT -B

Sh Amit

Friday

Maths

XII Sc

Sh A.P.Sinha

XI

Arts

Smt P.S.Toppo

Maths

VII-A

Sh R.K.Sharma

XII

Arts

Sh ravi Kumar

S.St

VIII-B

Sh A.K.Singh

S.St

VIII-A

Sh A.K.Singh

Computer VII-A

Sh Amit Ranjan

Computer IX-A

Smt Anjali

Saturday

Computer VII-B

Sh Amit Ranjan

Maths

X-B

Sh A.P.Sinha

Science

VII-B

Sh Sunil Kumar

English

VII-B

Smt Aparupa Gupta

Maths

VII-B

Sh Raj Nandan Prasad

Comp

X-A

Sh Amit Ranjan

Hindi

VI

Abdul Mowakkher

Computer IX-B

SH Amit Ranjan